Raport

Przyglądamy się polskim miastom przez pryzmat ich priorytetów rozwojowych, jakości życia, poziomu rozwoju gospodarczego, społecznego czy politycznego. Polskie metropolie nie zawsze są liderem, a mniejsze miejscowości często mogą się pochwalić innowacyjnymi rozwiązaniami. Od 2015 roku wspólnie z Partnerami wydajemy raporty o polskich miastach na prawach powiatu i zestawiamy miasta w rankingach. Każdy raport dotyczy innego obszaru tematycznego.  Dotychczas ukazały się raporty Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta, Europolis. Miasta uczące się i Europolis. Zrównoważony rozwój miast. Pierwsze publikacje raportów odbyły się na konferencjach Europolis.  Raporty i rankingi były przygotowywane we współpracy z Centrum Analitycznym Polityka Insight.

TEMATEM RAPORTU W 2018 ROKU JEST MIASTO OBYWATELSKIE

POBIERZ RAPORT

 • Europolis. Miasta obywatelskie

  POBIERZ RAPORT

  SOPOT najbardziej obywatelskim miastem w Polsce

   

  Ranking najbardziej obywatelskich miast Fundacji Schumana EUROPOLIS 2018 ogłoszony. Pierwsze miejsce zajął Sopot, który wyprzedził Warszawę i Rzeszów oraz znajdujące się tuż za nimi Poznań i Katowice.

  W tegorocznym zestawieniu Europolis, po raz pierwszy od czterech lat, od kiedy Fundacja Schumana wydaje raporty o różnych obszarach funkcjonowania miast, to nie Warszawa zajęła najwyższą pozycję w zestawieniu. Najbardziej obywatelskim miastem w Polsce okazało się być najmniejsze z nich – Sopot (62,88 pkt na 100). Z zameldowanymi zaledwie 37 tysiącami osób, uzyskał najlepszy wynik w dwóch ściśle powiązanych ze sobą kategoriach: postaw obywatelskich i zaangażowania w życie publiczne.

  Sopot wyprzedził Warszawę, która do tej pory zwyciężała we wszystkich rankingach Europolis o różnych obszarach funkcjonowania miast (Miasta uczące się – 2015 r., Miasta zrównoważone – 2016 r., Bezpieczne i otwarte miasta – 2017 r.).

  Tym razem stolica zajęła drugie miejsce, z wynikiem 54,6 pkt. Co ciekawe, Warszawa nie zwyciężyła w żadnej
  z pięciu analizowanych kategorii, ale we wszystkich miała stosunkowo wysokie pozycje, nie odstając nadmiernie od miasta-lidera. Warszawiacy mogą pochwalić się m.in. dużym odsetkiem osób działających w różnego rodzaju organizacjach społecznych (np. stowarzyszeniach, kołach i klubach finansowanych ze środków publicznych). Mieszkańcy stolicy są również wyjątkowo hojni jeśli chodzi o wspieranie organizacji pożytku publicznego – w ostatnich latach średnio 115 na 10 tys. mieszkańców wpłaciło dobrowolnie ponad 1300 zł rocznie.

  Na trzecim miejscu rankingu Europolis znalazł się Rzeszów, otrzymując 50,1 pkt. Tuż za nim ulokował się Poznań, który otrzymał zaledwie o 0,8 pkt. mniej(49,3 pkt.).  Rzeszów osiągnął świetne wyniki w dwóch kategoriach: udziału mieszkańców w organizacjach (pierwsze miejsce) oraz rozpowszechnieniu postaw obywatelskich, gdzie rzeszowianie przegrali wyłącznie z Sopotem. Mieszkańcy stolicy Podkarpacia stosunkowo częściej są też członkami kół i klubów publicznych, a także nierzadko wspierają finansowo organizacje, jednak zdecydowanie najczęściej swoje środki przekazują na cele kultu religijnego.

  ***

  Ranking wydany przez Fundację Schumana powstał w oparciu o analizę pięciu wskaźników: biernej i czynnej aktywności wyborczej, udziału w organizacjach publicznych, zaangażowania mieszkańców w życie publiczne, rozpowszechnienia postaw obywatelskich oraz otwarcia samorządów na obywateli. Autorzy przeanalizowali wszystkie 66 polskich miast na prawach powiatu.

  Pobierz raport i sprawdź, jak bardzo obywatelskie jest Twoje miasto.

   

  Więcej informacji dla mediów

 • Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta

  Miasto bezpieczne i otwarte to takie, w którym wszyscy mieszkańcy, niezależnie od religii, pochodzenia i koloru skóry, mają pewność utrzymania poczucia bezpieczeństwa, które stabilizuje ich życie i pozwala na rozwój. Najnowszy raport „Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta” zawiera ranking 66 polskich miast na prawach powiatu. Na podium znalazły się Warszawa, Kraków i Rzeszów.

  POBIERZ RAPORT

  (więcej…)

 • Europolis. Zrównoważony rozwój miast

  Raport „Europolis. Zrównoważony rozwój miast” zawiera ranking 66 polskich miast na prawach powiatu. Uwzględnia on cztery wymiary zrównoważonego rozwoju – gospodarka, społeczeństwo, środowisko i polityka, które decydują o jakości życia w miastach. Warszawa jest liderem zestawienia, tuż za nią Sopot i Bielsko-Biała. Dobre wyniki Gdańska, Krakowa oraz Poznania.
  POBIERZ RAPORT

  (więcej…)

 • Europolis. Miasta uczące się

  W ramach projektu Europolis w 2015 roku powstała publikacja „Europolis. Miasta uczące się” zawierająca ranking miast uczących się, który ogłosiliśmy 29 maja podczas konferencji Europolis. W rankingu sklasyfikowaliśmy 66 polskich miast. Wyłoniliśmy liderów i maruderów pod względem rozwoju kapitału ludzkiego i społecznego, infrastruktury czy łatwości prowadzenia biznesu. Na pierwszym miejscu Warszawa. Czarnym koniem Rzeszów. Sporo wyzwań przed niektórymi miastami na Górnym Śląsku.

  POBIERZ RAPORT

  (więcej…)

Copyright © All Rights Reserved Polska Fundacja im Roberta Schumana

Projekt i wykonanie: Digital-it.pl