Raport

Przyglądamy się polskim miastom przez pryzmat ich priorytetów rozwojowych, jakości życia, poziomu rozwoju gospodarczego, społecznego czy politycznego. Polskie metropolie nie zawsze są liderem, a mniejsze miejscowości często mogą się pochwalić innowacyjnymi rozwiązaniami. Od 2015 roku wspólnie z Partnerami wydajemy raporty o polskich miastach na prawach powiatu i zestawiamy miasta w rankingach. Każdy raport dotyczy innego obszaru tematycznego.  Dotychczas ukazały się raporty Europolis. Migranci w PolsceEuropolis. Miasta naprzeciw kryzysom, Europolis. Miasta dla młodych, Europolis. Miasta obywatelskieEuropolis. Bezpieczne i otwarte miasta, Europolis. Miasta uczące się i Europolis. Zrównoważony rozwój miast. Pierwsze publikacje raportów odbyły się na konferencjach Europolis.  Raporty i rankingi były przygotowywane przez Centrum Analityczne Polityka Insight.

 • Europolis – Migracje i uchodźcy w polskich miastach

  Multi-kulti – czy Polska jest na to gotowa? Jak się żyje cudzoziemcom w polskich miastach? Kim są kluczowi aktorzy polskiej polityki migracyjnej? Kryzys wywołany wojną w Ukrainie jest szansą, aby w Polsce powstała dobra, praktyczna i kompleksowa polityka migracyjna i aby temat cudzoziemców w miastach nie był pomijany w politykach miejskich. Czy uda nam się ten moment wykorzystać?  Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym raportem Europolis pt. „Migranci w Polsce”.

  POBIERZ RAPORT

  (więcej…)
 • Europolis – miasta na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu

  Które polskie miasta są najbardziej przyjazne dla klimatu i środowiska? Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym raportem Europolis – miasta na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu, zawierającego ranking najbardziej ekologicznych polskich miast na prawach powiatu.

  POBIERZ RAPORT

  (więcej…)
 • Europolis. Miasta naprzeciw kryzysom

  Czego najbardziej obawiają się polskie miasta, na co przygotowują się samorządowcy? Zapraszamy do zapoznania się z treścią najnowszego raportu Europolis o zarządzaniu kryzysowym w miastach, zawierającego ranking zagrożeń według centrów zarządzania kryzysowego miast na prawach powiatu.

  POBIERZ RAPORT

  (więcej…)
 • Europolis. Miasta dla młodych

  Które polskie miasta najbardziej przyciągają młodych mieszkańców? Zapraszamy do lektury raportu o przyjazności miast na prawach powiatu dla tej grupy mieszkańców. Miasta zostały opisane i zestawione w rankingu w następujących kategoriach: edukacja, lokalny rynek pracy, infrastruktura, mobilność, otwartość, zdrowie i opieka, kultura i rozrywka.

  POBIERZ RAPORT

  (więcej…)
 • Europolis. Miasta obywatelskie

  To już czwarta edycja raportu Europolis o polskich miastach. Po raz pierwszy jednak został on sporządzony w wyjątkowym dla samorządów okresie przedwyborczym. Dlatego zdecydowaliśmy się na zbadanie tematu dużo trudniej mierzalnego od tych omawianych w poprzednich raportach, ale kluczowego z punktu widzenia analizy polskiej samorządności. 

  POBIERZ RAPORT

  (więcej…)
 • Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta

  Miasto bezpieczne i otwarte to takie, w którym wszyscy mieszkańcy, niezależnie od religii, pochodzenia i koloru skóry, mają pewność utrzymania poczucia bezpieczeństwa, które stabilizuje ich życie i pozwala na rozwój. Najnowszy raport „Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta” zawiera ranking 66 polskich miast na prawach powiatu. Na podium znalazły się Warszawa, Kraków i Rzeszów.

  POBIERZ RAPORT

  (więcej…)
 • Europolis. Zrównoważony rozwój miast

  Raport „Europolis. Zrównoważony rozwój miast” zawiera ranking 66 polskich miast na prawach powiatu. Uwzględnia on cztery wymiary zrównoważonego rozwoju – gospodarka, społeczeństwo, środowisko i polityka, które decydują o jakości życia w miastach. Warszawa jest liderem zestawienia, tuż za nią Sopot i Bielsko-Biała. Dobre wyniki Gdańska, Krakowa oraz Poznania.

  POBIERZ RAPORT

  (więcej…)
 • Europolis. Miasta uczące się

  W ramach projektu Europolis w 2015 roku powstała publikacja „Europolis. Miasta uczące się” zawierająca ranking miast uczących się, który ogłosiliśmy 29 maja podczas konferencji Europolis. W rankingu sklasyfikowaliśmy 66 polskich miast. Wyłoniliśmy liderów i maruderów pod względem rozwoju kapitału ludzkiego i społecznego, infrastruktury czy łatwości prowadzenia biznesu. Na pierwszym miejscu Warszawa. Czarnym koniem Rzeszów. Sporo wyzwań przed niektórymi miastami na Górnym Śląsku.

  POBIERZ RAPORT

  (więcej…)

© Polska Fundacja im Roberta Schumana 2024

Flaga Unii Europejskiej, krąg żółtych gwiazd na niebieskim tle, po prawej stronie napis Dofinansowane przez Unię Europejską